GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 4092047
*
nr 409 2047
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Vas, Keramik, höjd: 16, (Stig Lindberg ?)
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.
Utrop:
100 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 maj 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/4 15:37:38
1
100 kr
28/4 15:45:47
1
150 kr
2/5 09:26:01
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Stig Lindberg
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.
Läs mer om Stig Lindberg
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik stig lindberg stig lindberg ? sverige vas
-
3044 Fat
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, fa..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:21
*
Stig Lindberg
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.
Läs mer om Stig Lindberg
nr 409 2047
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Vas, Keramik, höjd: 16, (Stig Lindberg ?)
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 maj 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/4 15:37:38 | 1 | 100 kr |
28/4 15:45:47 | 1 | 150 kr |
2/5 09:26:01 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Stig Lindberg
Stig Lindberg, svensk formgivare och mÃ¥lare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare pÃ¥ Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.Läs mer om Stig Lindberg
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik stig lindberg stig lindberg ? sverige vas
-
3044 Fat
Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, fa..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:21